تبلیغات
chemistry - کاتالیست


Admin Logo
themebox Logo


نویسنده :bati .
تاریخ:یکشنبه 30 مهر 1391-06:11 ب.ظ

کاتالیست

کاتالیست در شکل های مختلف با تکنولوژی پیچیده ای توسط شرکت ها عرضه می گردد .کاتالیست های خریداری شده بصورت اکسید فلز بوده و پس از تکمیل بارگیری داخل راکتور با حذف اکسیژن از ترکیب فلز ، احیاء شده و فلز خالص در جریان واکنش شرکت می کند.

بیش از 400 تن کاتالیست برای یک واحد  هزارتنی آمونیاک در بستر های جاذب اکسید روی و کاتالیستی مانند هایدروتریتر ، پرایمری ریفرمر ، سکندری ریفرمر ، HTS ، LTS ، متانیتور و کانورتور بکار می رود و عمر مفید این کاتالیست ها متفاوت و کمترین آنها LTS و پرایمری ریفرمر با حدود 5-3 سال و کاتالیسن کانورتور با 15-10 سال است .

نگهداری و مراقبت از عوامل مسموم کننده و شرایط تخریب کاتالیست از وظایف مهم افراد بوده و انالیز نتایج فرایندی زمان مورد نیاز جهت تعویض کاتالیست را مشخص و اقدام به لود کاتالیست نو می گردد.

درجدول زیر میزان مشخصات کاتالیست مصرفی واحد آمونیاک آمده است :

 

راکتور کاتالیست کارکرد (سال) مصرف در واحد هزارتنی مصرف در واحد دو هزار تنی دما عکس کاتالیست عکس راکتور
هایدروتریتر کبالت مولیبدن بالای 10 سال 18 تن ذب 300تا 360 بذ یذ
پرایمری ریفرمر نیکل 3 تا 4 سال 24 تن ر 760 تا 780 ر ر
سکندری ریفرمر نیکل 4 تا 6 سال 25 تن ر 900 تا 1100 ر ر
HTS آهن 3 تا 5 سال 63 تن ر 360 تا 420 ر ر
LTS مس 2 تا 4 سال 60 تن ر 180 تا 230 ر رر
متانیتور نیکل 5 تا 10 سال 18 تن ر 270 تا 330 ر رر
کانورتور آهن 10 تا 15 سال 115 تن ر 450 تا 500 ر رر
بستر جاذب              
زینک اکساید بد اکسید روی 1 تا 2 سال تن 15 ر 330 تا 370 ر رر

 

کاتالیست های خریداری شده بصورت اکسید فلز بوده و پس از تکمیل بارگیری داخل راکتور با حذف اکسیژن از ترکیب فلز ، احیاء شده و فلز خالص در جریان واکنش شرکت می کند.برای نمونه کاتالیست اهن  Fe2O3در HTS  پس از احیاء به شکل اکسید مغناطیسی آهن یا  Fe3O4  درآمده ولی در  کانورتور  کاتالیست  Fe3O4در مجاورت با هیدروژن طبق واکنش گرما گیر زیر احیاء  و به شکل آهن خالص تبدیل  می شود :

   Fe3O4 +4H2   →   3Fe + 4H2O    

پس از انجام عمل احیائ کاتالیست نباید کاتالیست با اکسیژن تماس داشته درغیر اینصورت عمل اکسید کاتالیست انجام شده و دمای بستر کاتالیستی شدیدا افزایش یافته و منجر به ذوب شدن کاتالیست یا تغییر غیر قابل برگشت نوع فلز کاتالیست می گردد.
بعضی از کاتالیست ها مانند کاتالیست نیکل در پرایمری و سکندری ریفرمر در دماهای یایین با اکسیژن اکسید شده ولی مجددا در حضور هیدروژن قابل احیاء بوده وبهمین دلیل بلانک مسیر گاز ورودی و خروجی پرایمری و سکندری ریفرمر (زیر 250 درجه ) در زمان تعمیرات الزامی نیست ، اما راکتورهای HTS LTS, ، هایدروتریتر ، متانیتور و کانورتور حتما بلانک شده و تحت فشار مثبت ازت برای جلوگیری از نفوذ هوا قرار گیرد .

در یک بستر مانند راکتورهای زینک اکساید از واکنش جانشینی گوگرد بجای اکسیژن در ترکیب ZNO استفاده و ZNS تشکیل می شود و در این نوع راکتور پس از مصرف شدن زینک اکساید باید تخلیه و مجددا با زینک اکساید نو تعویض شود . دلیل تعویض کاتالیست راکتورهای دیگر افت کارایی انها می باشد که این افت کارایی و در نتیجه درصد تبدیل کمتر نسبت به کاتالیست نو در اثر مسمومیت های بوجود امده در طول زمان کارکرد انها ،شکسته و پودر شدن ان در اثر راه اندازی و خوابانیدن های زیاد و ناگهانی و ... می توان ذکر کرد .

تخلیه کاتالیست ها از راکتور باید همراه با اقدامات ایمنی انجام گرفته و بدلیل اکسید شدن در مجاورت هوا و ایجاد اتش ، میزان خروج کاتالیست کنترل و سرد کردن ان با جریان زیاد اب ادامه یابد .


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.