تبلیغات
chemistry - بازرسی فنی بویلرها و مخازن تحت فشار


Admin Logo
themebox Logo


نویسنده :bati .
تاریخ:دوشنبه 6 آذر 1391-11:15 ب.ظ

بازرسی فنی بویلرها و مخازن تحت فشار

بازرسی فنی بویلرها و مخازن تحت فشار.
در این بخش به چگونگی كار با كدهای مخزن تحت فشار اشاره می شود.

كار با كدهای مخزن تحت فشار
در واحدهای صنعتی به سختی می توان قرار دادی یافت كه به یكی از مجموعه كدها یا استانداردهای مورد قبول بین المللی رجوع نداشته باشد. یكی از وظایف اساسی بازرسی، فعالیت در چارچوب این كدها است و به بیان دقیق تر، آموختن روشهای بازرسی در یك كد خاص، نیاز اصلی یك بازرس است.
مشكل اصلی در این رابطه، حجم و پیچیدگی متون كد است. هر كدام از این متون شامل صدها صفحه است كه امكان همراه داشتن آنها در حین بازرسی را غیرعملی می سازد. حتی در صورت امكان حمل نسخه های كامپیوتری، هنوز دشواریهایی در این زمینه وجود دارد. به منظور رفع این مشكل، باید این كدها را به صورت انتخابی بررسی كرد. در عمل تنها بخش هایی از كد مخزن تحت فشار مرتبط با فعالیتهای بازرسی مورد نظر ضرورت دارد. برای این كار در ابتدا بایستی بتوان یك دید كلی نسبت به ساختار متون كد به دست آورد. علیرغم وجود تفاوتهایی بین كدهای آمریكایی (ASME) و كدهای اروپایی (TRD، BS و . . .)، هر دو گروه شامل اصول مشتركی هستند. برای طراحی مخازن تحت فشار، اكثر اطلاعات در متن اصلی كد مربوطه موجود است؛ در حالیكه برای جنبه های بازرسی (و در مرتبه پایین تر الزامات آزمایشی)، متن اصلی كد، كاربر را معمولاً به استانداردهای جانبی رجوع می دهد؛ در نتیجه خود متن كدهای مخازن تحت فشار بیشتر تحت تأثیر جنبه های طراحی است.

1. مسئولیت ها: در ابتدای فعالیت، باید مسئولیت طرف های درگیر مشخص شود؛ كه شامل موارد زیر است:
- مسئولیتهای مربوط به سازنده و خریدار
- نقش سازمان بازرسی مستقل
- الزامات فنی و موارد انتخابی بین سازنده و خریدار
- طریقه صدور گواهینامه »انطباق با كد« و اینكه چه كسی مسئولیت آن را می پذیرد.

2. طراحی مخزن تحت فشار: نكات مهم عبارتند از:
- جزئیات طبقه بندی های ساخت مشخص شده به وسیله كد مخزن تحت فشار
- آگاهی از طبقه بندی های مختلف اتصالات جوش
- آگاهی از جنبه های طراحی غیرمجاز (عمدتاً اتصالات جوش)

3. مواد به كار رفته در تجهیزات: در مورد مواد مورد نیاز برای اجزای تحت فشار مخزن، به اطلاعات زیر نیاز است:
- موادی كه به طور مستقیم توسط كد مشخص شده اند، به زیر گروه های ورق، قطعات
فورج، مقاطع میله و لوله ها تقسیم می شوند.
- الزامات كد برای سایر مواد (ذكر نشده در كد) به طوریكه بتوان از آنها به عنوان مواد مجاز بهره برد.
- هرگونه الزامات كد خاص در مورد خواص مواد مانند میزان كربن، مقاومت كششی و مقاومت
به ضربه
- الزامات خاص برای كاربردهای دمای پایین

4. ساخت، بازرسی و آزمایش: زمینه های مربوطه عبارتند از:
- الزاماتی برای شناسایی و قابلیت ردیابی مواد
NDTمواد اولیه
- تلورانس های مونتاژ
- الزامات عمومی برای اتصالات جوش
- تأیید جوشكار
- نمونه های آزمون تولید
- گستره NDT روی اتصالات جوش
- روش های قابل قبول NDT
-معیارهای پذیرش عیب
- آزمایش فشار
- محتوای بسته اسناد مخزن تحت فشار

با توجه به بحث های صورت گرفته، به منظور بازرسی یك مخزن تحت فشار با استفاده از یك كد مشخص، نیاز به اطلاعات محدودی از آن كد است و اطلاعات تكمیلی نیز از سایر استانداردهای جانبی حاصل می شود. برای شروع كار می توان جدول1 را مدنظر قرار داد. به دقت این شكل را مورد توجه قرار دهید. در اینجا تنها بخشی از اطلاعات كه مورد نیاز یك بازرس است، بیان شده است.

كاربرد كدهای مخزن تحت فشار
اكثر كدهای بین المللی مخازن تحت فشار در وضعیتی قرار دارند كه درك مناسبی را بین نهادهای قانونی كشورها در مورد كدهای یكدیگر به وجود می آورند. در این كدها بخش های حساس مانند كلاسهای مخزن تحت فشار، معیارهای طراحی و الزامات بازرسی و الزامات مورد نیاز برای گواهی مستقل بر مبنای اصول مشابهی بنا شده اند. همچنین استفاده از كدهای مخزن تحت فشار برای سایر تجهیزات و اجزای مهندسی نیز روز به روز در حال افزایش است. این مطلب به ویژه در مورد كدهای BS 5500 و ASME كه كدهایی بر پایه طراحی هستند، صادق است. پارامترهای مربوط به تنش های مجاز و ضرایب ایمنی برای طراحی سایر تجهیزات نیز به كار می رود. تجهیزاتی كه دارای مقاطع ریختگی ضخیم هستند مانند بدنه توربین بخار و بدنه های ریخته گری شده تیرآلات بزرگ و یا اجزایی كه مشابه مخازن تحت فشار هستند مانند تغلیظ كننده ها و گرم كننده های لوله ای فشار بالا می توانند مشمول این قاعده شوند. همچنین در كاربردهایی كه بارگذاری فشاری مسئله اصلی نیست، استفاده از كدهای مخزن تحت فشار در بازرسی و آزمایش قطعات یافت می شود؛ به طوری كه الزامات جوشكاری و NDT در استانداردهای ASME V/ ASME VIII برای استفاده در دامپرهای گازی، كانال ها، ساختمان های فلزی، تانك ها و تجهیزات ساخته شده مشابه به كار گرفته می شوند.

استفاده از كدهای مخزن تحت فشار با توجه به منظور
استفاده از بعضی قسمت های كدهای مخزن تحت فشار برای سایر تجهیزات، می تواند فعالیت های بازرس را با اندكی مشكل مواجه سازد. به عنوان نمونه در مورد كندانسورهای بخار بزرگ، از نقطه نظر تنش، انطباق با استاندارد قابل اجرا است؛ در حالیكه در سایر جنبه ها مانند میزان NDT و معیار پذیرش عیب غالباً چنین انطباقی دشوار است؛ از این رو سناریوی انطباق جزئی مطرح می شود. بایستی متذكر شد چنین وضعیتی غالباً در بازرسی ها مشاهده می شود و لذا باید از طریق یك طرح مناسب با این كدها ارتباط برقرار كرد. وظیفه اصلی یك بازرس، یافتن حدودی است كه موارد موجود در كدهای مخزن تحت فشار بتوانند به
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.